Co to je digestiv?

Znáte pojmy jako aperitiv nebo digestiv? Jedná se o alkoholické nápoje, které se od sebe liší tím, v jakou dobu během jídla se konzumují.

Digestiv se podává po jídle a to za účelem, aby napomohl trávicímu systému poradit si s právě pozřenou stravou. Označit tak můžete téměř každý alkohol, který si vychutnáte po jídla. Společnými znaky ovšem většinou bývají vysoké procento alkoholu a velmi bohatá chuť, která je výrazná a hluboká. Chuťový profil je většinou hořkosladký.

panáky

I když vás to možná svádí k tvrzení, že když se digestiv vychutnává po dezertu a je takovou tečkou po jídle, mělo by se jednat o něco sladkého a jemného. Pravdou ovšem je, že digestiv obsahující takové přísady jako je třeba smetana či čokoláda nebo vanilka, je velmi ojedinělé.

Digestiv je vlastně opakem aperitivu, který se podává před jídlem. Aperitivy bývají většinou hořké a suché. Slouží k tomu, aby nabudili trávicí systém a připravili ho na příjem většího množství jídla. Digestiv je více cukernatý a méně kyselý.

Konkrétní druh digestivu, který se servíruje, záleží na tom, v jaké zemi se konzumuje. Ve francouzských městech jsou třeba velmi oblíbená brandy, koňaky, grapa nebo různé likéry. Ve Španělsku jsou to třeba portská vína, likér vyrobený ze švestek nebo Madiera. V České republice jsou zase například velmi oblíbené bylinné likéry.

alkohol

Obecně můžeme rozdělit digestivy do čtyř základních kategorií, a to jsou:

Fortifikovaná vína – např. portské víno, sherry. Některá vína jsou ale vhodná jako aperitivy, záleží vždy na chuťovém profilu a vlastnostech.

Likéry s hořký profilem – i u likérů mohou být některé z hořkých likérů aperitivy a jiné jsou naopak vhodnější jako digestiv. Díky hořké chuti jsou vhodné na trávení. Patří sem například Amaro Meletti nebo Amaros.

Bylinné likéry – skládají se z bylinek a dříve byly považovány za medicínu na všechny možné neduhy. Patří ze například Becherovka, Benediktinka nebo Klášterní voda

Zralé likéry – mezi tyto likéry řadíme napři. Whisky, skotskou nebo grappu.