Čištění skvrn – jakmile vám na koberec upadne něco, co není vysloveně pevné, suché a lehké, jako například list papíru, a jde naopak o něco problematického z hlediska tvorby skvrn, máte problém. Vyčistit ručně skvrnu z koberce, zvláště pokud je tkanina světlejšího provedení, se vám vůbec nemusí podařit, zpočátku se zdá, že je to čisté, ale za pár dnů již skvrna opět vyleze, protože její pozůstatky nebyly odstraněny důkladně.
Náročná údržba – každý koberec se musí pravidelně vysávat, a jde-li o velkou plochu, nemáme z toho zrovna radost. Vysávání koberců lze řešit i robotickým vysavačem, ale záhy se přesvědčíte o tom, že ani tento stroj není zrovna stoprocentní. Je to stále jen sáčkový vysavač, a to je právě ten problém.
Vysavač je spíše jen kosmetická záležitost – vysavače s vyměnitelnými sáčky nemají potřebný výkon k tomu, aby si poradily se všemi nečistotami. Z větší části mezi vlákny zůstanou přilepené a koberec začne po určité době měnit svou barvu. Bude vám připadat zašedlý, ponurý, matný a bez lesku a budou na něm také patrné vyšlapané cesty, kudy se nejčastěji chodí. Právě proto se čištění koberců musí provádět důkladněji a po nějaké době je třeba povolat do domu profesionály s čisticím strojem Rotovac.
Zápach koberců – tam, kde se koberce pouze vysávají, ale nečistí mokrým způsobem čisticím strojem, a kde se lidé pohybují v ponožkách nebo i naboso, což je ve většině domácností, začne koberec nelibě páchnout. O zápach se tu starají kolonie bakterií, které rozkládají odumřelé kožní šupinky, náš pot a rozptýlené částice tuku při vaření jídel v kuchyni. Kombinace těchto organických nečistot je pro bakterie vysloveným rájem, a proto se také nelze divit, že mnohdy odér koberce připomíná nemyté bosé nohy. Stroj na čištění koberců si však snadno poradí i s tímto problémem.