Tekuté tapety znovu zažívají svou renesanci. Rozhodně to není žádný nový technický objev moderní doby, lidstvo je zná již tisíce let a uvádí se, že se poprvé objevily na dálném východě, zřejmě v Japonsku nebo v Číně. Tehdy lidé neměli takové technické prostředky, jako my dnes, ale v zásadě byl základ tekutých tapet shodný s těmi současnými – přírodní materiál. Můžete se tedy spolehnout na to, že v tekutých tapetách neobjevíte žádné syntetické toxické složky, a že je vše postaveno na přírodní bázi směsi bavlny, hedvábí, vlny, slídy, celulózy a přírodních pojiv, která směs drží pohromadě.
Ačkoli se tekuté tapety prodávají pod tímto názvem, je to tak trochu paradox, protože je nikdy nekoupáte tekuté, ale pouze sypké. Sypkou směs musíte nejprve rozmíchat s vodou a tekutou kaši teprve vytvořit. Tu pak nanášíte na stěny či na strop, anebo na různé předměty, pokud máte zájem, a jsou pro nanášení vrstvy tapet vhodné.
Jednou z podstatných výhod tohoto řešení výzdoby interiéru je, že směs je sypká, a že vodu přidáváte až před nanášením. Můžete si proto část směsi ponechat na případné opravy, kdyby se někde něco poškrábalo, strhlo atp. Tuto obrovskou výhodu oceníte zejména tehdy, když si uvědomíte, že nemůžete dlouho skladovat malířskou malbu pro případné opravy, protože voda v malbě vám začne po určité době plesnivět. Snad jedinou možností, jak to obejít, je vložit zbytek malířské malby do mrazáku, ale tím si zas z mrazáku ukrojíte velký kus místa.
Možná vás napadá, zda zvládnete pokládku tapet sami, nebo si na to musíte někoho sjednat. Nemusíte, protože je to práce nesmírně snadná a navíc podpoří vaši šikovnost a tvořivost. Tak trochu to připomíná nanášení sádrokartonového tmelu nebo vápenného štuku, i když se uvádí, že s tapetou je to snazší. Na závěr už vám tedy zbývá jediná otázka: „Kde koupit tekuté tapety?“